BAJKI KSIĘŻNICZEK

Spektakl powarsztatowy z udziałem kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku

Reżyseria: Ewa Ignaczak

Asystent reżysera: Małgorzata Polakowska

Scenariusz: Sandra Szwarc

Światło: Marzena Chojnowska

Pomysłodawca projektu: Małgorzata Polakowska

 

„Bajki księżniczek” to opowieść o życiu księżniczek w wieży, o tym, jak do niej trafiły i dlaczego nie mogą jej opuścić. Poza metaforą, traktuje o funkcjonowaniu w sytuacji ograniczenia, zamknięcia, ciągłego nadzoru i inwigilacji. W spektaklu przewija się też wątek kondycji kobiety (nawet księżniczki!), która tkwi w wiecznym oczekiwaniu.

Treść sztuki jest inspirowana zwyczajami funkcjonowania społeczności więziennej i prawdziwymi historiami osadzonych. W rolach głównych wystąpią osadzone na co dzień przebywające za murami gdańskiego „zamku”. Głównym odbiorcą naszego spektaklu będą dzieci osadzonych – toteż stanowi on symboliczny prezent z okazji Dnia Dziecka.

Spektakl „Bajki księżniczek” jest wynikiem pięciomiesięcznych warsztatów z udziałem osadzonych z Aresztu Śledczego w Gdańsku. Osiem aktorek pracowało nad realizacją przedstawienia finałowego pod okiem Ewy Ignaczak i Małgorzaty Polakowskiej. Koncepcja przedstawienia narodziła się ze współpracy z osadzonymi, na bazie ich życiowych doświadczeń i przemyśleń, które zostały spisane i opracowane dramaturgicznie przez Sandrę Szwarc.

Spektakl został zrealizowany w ramach projektu “CZAS MATEK. Resocjalizacja przez miłość” dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie “Animacja i edukacja kulturalna”.

 

2 czerwca godz. 12:00 
Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
wstęp wolny (obowiązują wejściówki, dostępne w biurze Teatru)

 

stypendium-mkidzn-logo